"Türkiye-Rusya İlişkileri ve Enerji Güvenliği" Konferansı

KIRKLARELİ (AA) – Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neziha Musaoğlu, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından, Türkiye'nin Rusya'yla diyalog kurma çabalarının yanıtsız kaldığını belirtti. 

Musaoğlu, Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Türkiye-Rusya İlişkileri ve Enerji Güvenliği” Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Rusya arasındaki sorunun odağında, Suriye’nin olduğunu savundu. 

Türkiye ile Rusya arasındaki diplomatik görüşmelerin devam ettiğini aktaran Musaoğlu, Rus uçağının düşürülmesinin ardından yaşanan krizin ekonomik alanlara da taşındığını söyledi. 

Türkiye’nin küresel bir sorunla karşı karşıya olduğunu öne süren Musaoğlu, şöyle devam etti: 

“İlişkilerin odağına, Suriye sorununu koyuyorum. Suriye sorunundaki son perde, 2011 yılında başlayan, yerel düzeyden bölgesel düzeye, bölgesel düzeyden küresel düzeye taşınan bir sorun söz konusu. Gelinen noktada, Ortadoğu'daki güç dengeleri, çok radikal bir biçimde değişti. Bu tablo içerisinde Rusya’nın değişen politikasının işaretleri nelerdi? Aslında Türkiye tarafından düşürülen savaş uçağından da önce, eylül ayında DAEŞ'e karşı mücadelede, Rusya, ABD ve diğer batılı devletler ile saf tuttu. Ne oldu da Rusya, Ortadoğu konusunda 'bekle gör' politikası izlerken, birden bire askeri araçlara başvurdu.” 

Musaoğlu, meseleye yüzeysel bakmamak gerektiğine işaret ederek, “Türkiye-Rusya ilişkilerini, uçak düşürme meselesi olarak görmemek gerekiyor. İki ülkenin geçmişini, tarihini ele almamız gerekiyor. Uçak krizinin ardından, Türkiye'nin Rusya'yla diyalog kurma çağrıları cevapsız kaldı” şeklinde konuştu. 

İlgili Yazılar