Tekneler Hamsi Doldu, Fiyatı Sudan Ucuz Oldu

Karadeniz’de dün gece ava çıkan balıkçılar hamsi dolu döndü, Kurban Bayramı öncesi 5 lira olan hamsinin kilosu 2 liraya düştü…

İnebolu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Rıza Taşkın, yaptığı açıklamada, limandan gece boyunca 11 bin kasa hamsi sevkıyatının yapıldığını söyledi.

Limana yanaşan her tekneden 40-50 ton civarında hamsi kasalandığını ifade eden Taşkın, “Limanımızdanhamsi sevkıyatı bugün de devam ediyor. Henüz balığını boşaltamayan tekneler var. Hamsi sevkiyatının bugün için 20 bin kasayı bulacağını tahmin ediyoruz. İstanbul ve Ankara gibi kentlere balıkları gönderiyoruz” diye konuştu.

-Hamsinin tekneden çıkış fiyatı 1 lira-

Tekne sahibi Ömer Derinler, bu yıl hamsinin bol olacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Balığın şu anda yoğun olarak İnebolu ile Sinop arasında avlandığı vurgulayan Derinler, şunları kaydetti:

“Hamsi bolluğunun önümüzdeki günlerde de devam etmesini bekliyoruz. Palamuttan umduğunu bulamayan balıkçıların yüzü hamsiyle gülüyor. Hamsinin teknedeki kasa fiyatı bugün için 15 liraya kadar düşmüş durumda. Kilogramı 1 liraya geliyor. Kasalanan hamsiyi satışa sunulması ve şoklama için çeşitli illere gönderiyoruz. Bu yıl vatandaşlarımız balığa doyacak.”

Öte yandan Samsun Balık Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Davut Kıyak, bu yıl palamudun az olması nedeniyle hamside bolluk yaşandığını söyledi.

Geçen yıla oranla hamsinin 4 kat daha fazla yakalandığını belirten Kıyak, “Geçtiğimiz yıl balık haline günde 50 ton hamsi girerdi. Bu sezon ise günde ortalama 250- 300 ton hamsi girişi oluyor. Bu sezon hamsideki bereket devam edecek. Vatandaşlarımız hamsiye doyacak”  dedi.

Bolluğun sadece hamside yaşanmadığını ifade eden Kıyak, “Hamsinin yanı sıra çinekop, mezgit ve, istavritte de bolluk var. 1 hafta önce 15 liradan satılan çinekop 8 liraya, 9 lira olan mezgit 3 liraya ve 8 lira olan istavrit ise 3 liraya düştü. Fiyatlar sezon boyunca bu seviyede devam eder. Daha yükseleceğini tahmin etmiyoruz” diye konuştu.

Kıyak, Kurban Bayramı öncesinde tanesi 3 liraya kadar düşen palamudun fiyatının ise yeniden yükselişe geçerek 5 liraya çıktığını sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar