Rusya ve Çin Halep’te ateşkesi veto etti

Moskova ve Pekin yönetimleri, Suriye iç savaşının en şiddetli yaşandığı kentte bir hafta ateşkes ilan edilmesini öngören BM tasarısını geçirmedi. Bu, Suriye’de harekete geçilmesi için sunulan tasarılarda Rusya’nın altıncı, Çin’in beşinci vetosu.

Rusya ve Çin, Halep’te 7 günlük ateşkes ilan edilmesini öngören Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tasarısını veto etti. Bu iki ülke vetoya gerekçe olarak ateşkesin muhalif grupların yeniden toparlanmasını sağlayacak olmasını gösterdi. Rusya ve Çin, ateşkes için Washington ve Moskova arasında görüşme yapılması gerektiğini ve bunun için zamana ihtiyaç olduğunu söylüyor. Bu, 2011’den bu yana Suriye’de harekete geçilmesi adına sunulan tasarılarda Rusya’nın altıncı, Çin’in beşinci vetosu.

Halep’te rejim ve Rusya’nın şiddetlenen hava saldırılarında çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesi ve BM’nin Halep’i “yiyeceksiz kent” ilan etmesi üzerine İspanya, Mısır ve Yeni Zelanda tarafından hazırlanarak konseye sunulan bir tasarıydı.

Veto yetkisi olmayan Venezuela da ret oyu kullandı. Angola’nın çekimser kaldığı oylamada 11 ülke tasarıya destek oyu verdi.

5’i daimi, 10’u geçici 15 üyeli konseyde bir tasarının kabul edilmesi için 9 kabul oyu olması ve daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’dan hiçbirinin tasarıyı veto etmemesi gerekiyor.

Lavrov: Ayrılmayanları teröristlerle eş değerde tutacağız

Oylama öncesi açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ile Cenevre’de yapacakları görüşmede silahlı grupların Halep’ten ayrılmasına ilişkin takvim belirleneceğini ve bunun ardından ateşkes ilan edileceğini söyledi.

Moskova’da Filipinler Dışişleri Bakanı Perfecto Yasay ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, Suriye krizi ve Halep’teki duruma değindi. Lavrov, “(Cenevre’deki) Rus-Amerikan görüşmelerinde silahlı grupların Doğu Halep’ten ayrılmasına ilişkin güzergah ve süreler belirlenecek. Bunlar kabul edildikten sonra ateşkes yürürlüğe girecek.” dedi.

Rus-Amerikan görüşmelerinden sonra Doğu Halep’i terk etmeyen silahlı grupları teröristlerle aynı kategoride değerlendirecekelrini belirten Lavrov, “Doğu Halep’ten ayrılmayı reddeden grupları teröristlerle eş değerde tutacağız ve Suriye ordusunun bu tür gruplara karşı yürüttüğü operasyonu destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Lavrov, Cenevre’deki görüşmelere bugün başlamaya hazır olduklarını ancak Amerikan tarafının isteğiyle birkaç gün ertelenen toplantının etkili sonuçlanacağını düşündüklerini kaydetti.

İlgili Yazılar