Osmangazi'de gıda denetimleri

BURSA (AA) – Osmangazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin, ramazan öncesi başta ekmek üretimi yapan fırınlar başta olmak üzere, pasta ve tatlı imalathanelerine yönelik denetimlerini sıklaştırdığı bildirildi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, vatandaşların sağlıklı ürünler tüketmesi adına periyodik olarak gerçekleştirilen denetimlerini, ramazan ayı öncesinde daha yoğun bir şekilde gerçekleştiren ekiplerin, işletmeleri temizlik, ruhsat, hijyen kurallarına uygunluk ve gramaj yönünden denetlediği kaydedildi.

Ekiplerin, denetimler sırasında kurallara uymadığı tespit edilen işletmelere eksikliklerini tamamlamaları için süre verip haklarında tutanak tutarak, verilen süre sonunda yeniden eksiklikler tespit edilmesi durumunda işletme sahiplerine cezai işlem uyguladığı kaydedildi.

Fırın, pastahane ve tatlı imalathanelerine yönelik gerçekleştirilen denetimlerde, işletme sahipleri ve çalışanlarına uyulması gereken kurallar konusunda bilgilendirmeler yapan ekipler, denetimlerden vatandaşlar kadar esnafın da memnun olduğunu ifade ettiler.

Zabıta Müdürlüğünün yaptığı denetimlerle ilgili bilgi veren Osmangazi Belediyesi Zabıta Müdürü Erhan Altıparmak, şunları söyledi:

“Müdürlük olarak, işletmelere yönelik düzenli şekilde denetimlerimizi sürdürüyoruz. Ancak, ramazan ayının gelmesiyle, halkımızın sağlıklı ve kaliteli ürün tüketebilmesi için bu denetimlerimizi daha da sıklaştırdık. Denetimler sırasında bir takım eksiklikler, olumsuzluklarla karşılaşsak da, genel manada işletmelerimizin kurallara uyduğunu söyleyebiliriz. Uymayanlara da zaten gereken işlemleri yapıyoruz. Bu denetimler, vatandaşlarımızı olduğu kadar, işletme sahiplerini de memnun ediyor.”