Dolar : Alış : 6.0656 / Satış : 6.0766
Euro : Alış : 6.7864 / Satış : 6.7986
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa25°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 43373 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Meğer Yanlış Biliyormuşuz! Yemek Yemenin Saati Yokmuş

13 Mart 2019
Ana Sayfa » Sağlık » Meğer Yanlış Biliyormuşuz! Yemek Yemenin Saati Yokmuş
Meğer Yanlış Biliyormuşuz! Yemek Yemenin Saati Yokmuş

Yemek yemenin belli bir saatinin olmadığını ifade eden Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu, “gece beslenmesi” konusunda önemli tavsiyelerde bulundu
Yemek yemenin belli bir saatinin olmadığını ifade eden Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu, “Herkes sabah 7’de kahvaltı yapacak, akşam en son şu saatte yemek yiyecek diye bir kural yoktur” dedi.
Köşkeroğlu, “Bu saatler kişinin yaşam tarzına göre belirlenmelidir. Yani birey, sabah 11’de kalkıyor ise kahvaltı saati ona göre, saat 03.00’de yatıyor ise akşam yemeği de bu duruma göre belirlenmelidir” diye konuştu.
“Saat 03.00’de uyuyan biri için akşam yemeği saati 19.00 olarak belirlenirse, birey bu saatten sonra bir ara öğün yapsa da açlık hissi çekecek ve bu beslenme onun için yeterli olmayacaktır” diyen Diyetisyen Köşkeroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “O yüzden böyle bir bireyin akşam yemeği saati 22.00 olarak bile belirlenebilir.
Saatler kişiye göre belirlenmediğinde ve bireyin uzun süre açlık çekmesi durumunda kişinin şeker seviyesi düşecek ve sağlıksız bir durum ortaya çıkacaktır.”
Bu saatler belirlenirken dört önemli sağlık kuralı vardır:
1- Güne daha enerjik başlamak ve şeker seviyesini dengede tutabilmek için uyandıktan 1 saat içinde kahvaltı yapılmalıdır.
2- Bireyde açlık hissinin oluşmaması ve şeker seviyesinin düşmemesi için öğünler arası 2,5 – 3 saat olarak belirlenmelidir.
3- Düşük şeker seviyesi ve açlık hissi ile uyumamak için son öğün, yatmadan 2 saat önce tüketilmelidir.
4- Uzun süreli açlık durumunda şeker seviyesi düşeceğinden ve ne kadar çok uyursa kişinin dinlenme durumunun buna bağlı olarak artmayacağından, yetişkin bir bireyin uyku saati 8 saat olarak belirlenmelidir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika