Dolar : Alış : 6.2671 / Satış : 6.2784
Euro : Alış : 7.3794 / Satış : 7.3927
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa29°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 42923 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Malatya'daki deprem

09 Aralık 2015
Ana Sayfa » Yerel Haberler » Malatya'daki deprem
Malatya'daki deprem

İSTANBUL (AA) – İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan, Malatya'nın Hekimhan ilçesinde meydana gelen depremin, Doğu Anadolu kırığı boyunca kırık parçalarının 25-40 kilometre arasında kısa olmasının, çok büyük deprem olasılığını azalttığını bildirdi. 

Prof. Dr. Ercan, yaptığı yazılı açıklamada, Doğu Anadolu kırığı üzerinde son bir aydır depremler oluştuğunu belirtti.

Malatya'nın Hekimhan ilçesinde 5,0 büyüklüğünde, Tunceli'nin Kiği ilçesinde 5,3 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından bugün saat 11.03’de Malatya'nın Hekimhan ilçesinde 4,6 büyüklüğünde bir deprem daha yaşandığını ifade eden Ercan, şunları kaydetti:

“Bu kırığı geren güç, Güney-Doğu Anadolu'nun kuzeye doğru Doğu Toroslar boyunca Anadolu'yu yılda 1,8 ile 2,7 santim hızla, kuzeye doğru itmesidir. Bu itiş, Anadolu’nun batıya doğru kaçışına neden olurken, Doğu Anadolu sol atımlı kırığı boyunca biriken gerginliklerin küçük, orta büyüklükteki depremlerle boşalmasına neden olmaktadır. Doğu Anadolu kırığı boyunca kırık parçalarının 25-40 kilometre arasında kısa olmuş olması, çok büyük deprem olma olasılığını azaltmaktadır. 

Ne var ki, bu ana kırık boyunca yer alan Adana-Osmaniye-Kahramanmaraş-Malatya-Elazığ-Tunceli illerinden birinde oluşabilecek 6,0-6,7 arası büyüklüğünde bir deprem şaşırtıcı olmayacaktır.”

“Artçı depremler uzar mı, yoksa büyük deprem olur mu?” sorusunu yanıtlamanın güç olduğunu ifade eden Ercan, şu değerlendirmede bulundu:

“Kiği kırıklar kavşağı, çok deprem gizil gücü içeren bir yerdir. Bu bölge sürekli olarak Doğu Anadolu kırığı ile Kuzey Anadolu kırığınca gerilir. Son depremin, sol atımlı Doğu Anadolu kırığı işleyişiyle oluştuğu belirlendi. Bu orta büyüklükteki deprem yerine daha büyük deprem de olabilirdi. Olmadı. Bazı olan depremlerle gerginlik tam atılmamış olacağından artçı depremler sürüyor, sürebilir. Benim kişisel kanım, bir süre daha yerin kükremesi sürdürüp yavaş yavaş susacağıdır.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : ,
TemaFabrika