Lodos ve zehirlenme uyarısı

BURSA (AA) – Bursagaz, Bursa'da etkisini gösteren kuvvetli lodos nedeniyle bacalı cihaz kullanan doğalgaz abonelerini ve soba kullanan halkı uyardı.

Bursagaz Kurumsal İletişim Yöneticisi Dilek Kiper, yaptığı yazılı açıklamada, çevre dostu, ekonomik ve konforlu bir yakıt olan doğalgazın, kurallara uygun kullanıldığında en güvenli yakıt olduğunu belirtti.

Doğaldazda da diğer tüm yakıtlarda olduğu gibi kurallara uyulmadığında ve bazı temel önlemler alınmadığında can ve mal güvenliğini tehdit edebilecek oluşumların meydana gelebileceğini ifade eden Kiper, yanlış seçilmiş ve çabuk deforme olan baca imalatları ve montajlar nedeniyle her yıl birçok insanın hayatını kaybettiğini kaydetti.

Kiper, yaşanılan olumsuzlukların, baca ve baca bağlantılarındaki uygunsuzluk nedeniyle baca gazlarının dış ortama atılamayıp iç ortama sızmasından ya da yakma cihazlarındaki bakımsızlık ve arızalardan kaynaklandığının altını çizerek, “Cihazların bulunduğu yerlerde güvenlik için bırakılmış havalandırma menfezleri sürekli açık ve temiz tutulmalı. Aynı zamanda bacalı cihaz kullanılan odalarda karbonmonoksit alarm cihazının bulundurulması büyük önem taşıyor” uyarısında bulundu.

Lodosun etkili olduğu günlerde ani hava ısınmasından dolayı bacaların daha az çektiğini vurgulayan Kiper, şöyle devam etti: 

“Böyle havalarda daha önce temizliği yapılmamış, tıkalı cihaz bacaları ile periyodik bakımdan geçirilmeyen cihazlar karbonmonoksit zehirlenmelerine yol açabilir. Şiddetli rüzgarın etkili olduğu dönemlerde bacalı cihazların mümkünse kullanılmaması ve yanan sobaların da söndürülmesi alınması gereken öncelikli önlemlerdir. Lodoslu havalarda meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmeleri, çoğunlukla kaçak cihaz bağlantısı yapılan yerlerde yaşanıyor. Doğalgaz projeleri sadece yetkili iç tesisat firmalarına  yaptırılmalı. Ayrıca doğalgaz tesisatlarına hiçbir şekilde müdahale edilmemeli.”

 

İlgili Yazılar