Dolar : Alış : 6.5465 / Satış : 6.5583
Euro : Alış : 7.4687 / Satış : 7.4822
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa34°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 42890 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Lapseki Devlet Hastanesi'ne "CR" cihazı

08 Aralık 2015
Ana Sayfa » Sağlık » Lapseki Devlet Hastanesi'ne "CR" cihazı
Lapseki Devlet Hastanesi'ne "CR" cihazı

ÇANAKKALE (AA) – Lapseki Devlet Hastanesi'nde yeni kurulan Computerize Radyografi (CR) cihazının kullanımına başlandı.

Başhekim Dr. Bekir Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Lapseki Devlet Hastanesi Röntgen Birimi'nde daha önce sulu sistem banyo cihazıyla çalışan konvensiyonel röntgen cihazı bulundurulduğunu belirtti.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından hastaneye yeni sistem CR cihazının kazandırıldığını aktaran Şahin, şunları kaydetti.

“Klasik çekim düzeninin korunduğu banyo cihazı, solüsyonu ve karanlık oda ihtiyacının olmadığı, röntgen filmlerinin dijitale çevrildiği CR sistemine geçildi. Bu sisteme geçişle yanlış doz, fazla doz aşımı gibi risklerde düşürülmüş olup, hastanın fazla radyasyona maruz kalma olasılığı azaltılmış oldu. Ayrıca CR sistemi ile hastanın röntgen filminin kaybolma riski de ortadan kalkmış olup, röntgen filmlerinin bilgisayar ortamında saklanması sağlandı. Dolayısıyla hasta, Lapseki Devlet Hastanesi'nde çekilmiş olan bir röntgen filmini yanında taşıma zorunluluğundan kurtularak, Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı tüm devlet hastanelerine muayene için başvuruda bulunduğunda, doktoru tarafından hastanın çekilmiş röntgen filmine ulaşabilmesi sağlanmış oldu.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : ,
TemaFabrika