Kırsal Kalkınma İçin Her Türlü Adım Atılıyor

İnegöl Belediyesi tarafından İnegöl tarımına katkı olması adına İnegöl kırsalında seracılık olgusunu geliştirerek daha kaliteli ve daha rekolteli üretimin sağlanması için Anamur’a gezi düzenlendi.

 

İnegöl tarımının öne çıkması noktasında sektörün ulusal ve uluslararası arenada hak ettiği yere gelmesi için önemli adımlar atılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda İnegöl Belediyesi’nin organizasyonu ile Mersin Anamur’a teknik bir gezi düzenlendi. Sera ortamında çilek yetiştiriciliği hedefli geziye İnegöl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru başta olmak üzere İnegöl’ün en yoğun çilek üretim bölgesi olan Kurşunlu ve civar mahallelerden ağırlıklı olmak üzere Cerrah, Edebey ve Çeltikçi’den seracılık ile uğraşan 40 üretici katılım göstererek, sektördeki yenilikleri yakinen görme fırsatı buldular.

KIRSAL KALKINMA İÇİN HER TÜRLÜ ADIM ATILIYOR
Anamur’a düzenlenen gezi hakkında açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Alinur Aktaş; “ İnegöl’ün Mobilyası, Köftesi, Oylat Kaplıcaları gibi marka değerlerimizin arasına özellikle son yıllarda İnegöl Tarımı da yerini almaya başladı. Her zaman söylüyoruz. İnegöl bir sanayi şehri olduğu kadar aynı zamanda bir tarım şehri. Gerek meyve üreticiliği, gerek fidancılık, gerek ayçekirdeği ve gerekse çöğür üretimiyle hem ülkemizde hem de dünya çapında tercih edilen bir marka. Tarım sektöründe güzel bir başarı yakalayan İnegöl Tarımının daha da gelişebilmesi, çiftçimizin ve tarım yatırımları yapan müteşebbis esnafımızın daha donanımlı olması adına, teknoloji ve yenilikleri daha yakından takip edebilmesi için bizlerde yaptığımız projelerle kendilerine destek oluyoruz. 2014 yılı Kasım ayında yaptığımız Tarım Çalıştayı sonrasında ortaya konulan taleplerin ve alınan kararların yerine getirilmesi noktasında ortaya çıkan eylem planının tüm detaylarını titizlikle takip ediyoruz. Özellikle köylerimizin mahalleye dönüşmesinin ardından kırsal mahallelerimizi kalkındırmaya yönelik çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Kırsal kalkınmanın sağlanması adına her türlü adımı atan belediyemiz, tarımsal üretimde verimliliği arttırmak ve bilinçli tarım yapılabilmesi adına gerçekleştirilen eğitim seminerleri ile çiftçimizi daha donanımlı hale getirirken, tarımın hak ettiği yere gelmesi adına hayata geçirdiğimiz erken uyarı sistemleri ve ürün toplama merkezleri ile Bursa Büyükşehir Belediyesinin destek ve katkılarıyla çiftçilerimize yönelik gerçekleştirdiğimiz desteklerimiz öne çıkan önemli çalışmalarımızdandır” dedi.

40 KİŞİLİK HEYET İLE ANAMUR’A ÇIKARMA YAPILDI
Tarımsal verimliliğin artırılması ve İnegöl’ün bu alanda hak ettiği yere gelmesi noktasında her geçen gün sektörün bu alanda yeni açılımlara yöneldiğine yakinen şahit oluyoruz diyen Aktaş, “Özellikle teknolojik veriler ışığında yürütülen tarımsal faaliyetlerin şehrimizin tarım değerini yükseltmesi açısından önemli olduğunu düşünmekteyiz. Bu kapsamda sektörün yenilikçi yapısını görmek adına belediyemizin organizasyonu ile Anamur Belediyesi ve Anamur Ziraat Odası ev sahipliğinde Anamur ve çevresinde mevcut bulunan seralarda; sera kurulumu, seraların hazırlanması – ısınması – havalandırılması -gibi teknik konuların değerlendirilerek İnegöl kırsalında seracılık olgusunu geliştirerek daha kaliteli ve daha rekolteli üretimin sağlanmasının hedeflendiği bir teknik gezi düzenlendi. Sera ortamında çilek yetiştiriciliği hedefli geziye İnegöl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru başta olmak üzere İnegöl’ün en yoğun çilek üretim bölgesi olan Kurşunlu ve civar mahallelerden ağırlıklı olmak üzere Cerrah, Edebey ve Çeltikçi’den seracılık ile uğraşan 40 üretici katılım göstererek, sektördeki yenilikleri yakinen görme fırsatı buldular. Gerçekleştirilen bu gezinin hem ilçe tarımımızın gelişimine hem de sera alanında son teknolojilerin uygulanabilirliği açısından faydalı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Aktaş son olarak; “İnegöl bir Tarım şehri, bir Ayçekirdeği Şehri, bir Çilek şehri. Gerçekleştirdiğimiz bu tür gezilerle İnegöllü üreticilerimizi farklı teknolojilerle tanıştırmak, uygulanabilir tarım teknolojilerini şehrimize getirmek, üreticilerimizin ve çiftçilerimizin ufkunu geliştirmek, kırsal kalkınmayı sağlamak, İnegöl ekonomisine katma değer sağlamayı hedeflenmekteyiz” dedi.

Anamur gezisine katılan İnegöl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru başta olmak üzere tüm kırsal mahalle çiftçileri organizasyondan duydukları memnuniyeti dile getirerek İnegöl Belediyesine tarım sektörüne verdiği destekler için teşekkür ettiler.

İlgili Yazılar