Dolar : Alış : 5.5498 / Satış : 5.5598
Euro : Alış : 6.3900 / Satış : 6.4015
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 43040 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kesmelerine izin verme!

15 Mart 2016
Ana Sayfa » Bursa Haber Yazarları » Kesmelerine izin verme!
Kesmelerine izin verme!

Sevgili arkadaşlar,

Altı yaşındaki Hibo Wardere’ye “Sen cesursun, sen yüreklisin, yarın kadınlığa adım atacaksın” dediler ve sonra da Somali’nin başkenti Mogadişu’daki derme çatma bir kulübeye götürdüler. Burada, yerel bir ‘kesici’ bir jiletle dış cinsel organlarını kesip aldı.

Hibo, dünyanın 30 ülkesinde kadın sünneti (genital sakatlama) yapılmış 200 milyon kadın ve kız çocuğundan biri. Ama, kız çocuklarının %98’inin sünnet edildiği Somali’de bugünlerde Kadın Bakanı bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Yerel uzmanlar, kadın sünnetine ülke çapında sıfır tolerans politikasına küresel çapta verilecek bir desteğin, birkaç hafta içinde bu vahşi uygulamanın toptan yasaklanmasına yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

Somali’nin kuzey doğusundaki Puntland kısa süre önce kadın sünnetinin tamamen yasaklanması yönünde bir kanun tasarısı verdi. Daha önce, ilerici kanun tekliflerinin merkezi hükümet tarafından da kabul edildiğine dair örnekler mevcut. Aramızdan yeterince kişi bu cesur liderlere, kız çocuklarının yanında yer aldıkları için övgülerini iletirse, bu girişimlerine arka çıkabilir ve bir sonraki Parlamento oturumunda yasanın geçmesini zorlayabiliriz. Sen de hemen bu çağrıya katıl ve herkese duyur:

https://secure.avaaz.org/tr/fgm_somalia_ban_loc/?bDZmohb&v=73990&cl=9661286491

Kadın sünneti tartışmasız bir insan hakkı ihlalidir. Bu işlemin tıbbi yönden hiçbir faydası yok. Aksine, son derece tehlikeli bir işlem – hijyenik olmayan koşullar yüzünden kız çocukları enfeksiyon kaparak ölebilir, yaralar doğum sırasında sorunlara yol açabilir ve menstruasyonda komplikasyonlar olabilir. Kadın sünnetinin evlenebilirliği arttıran ve kadınlar için yetişkinliğe geçiş olan dini bir uygulama olduğuna dair yaygın bir inanış var. Ama İslami liderler bu uygulamanın kökeninde dinin olmadığını açıkça belirtiyor.

Yasalar tek başına çözüm olmasa da – bu uygulamanın sona ermesi için halkın eğitilmesi son derece önemli- Somali’de karşımıza çıkan bu fırsat sünnet edilmeye hazırlanan binlerce kız çocuğunun kurtulmasına yardımcı olabilir. İktidarda ilerici bir hükümet var, geçen sene kısmi bir yasak ilan edilmişti ve uzmanlar milletvekillerinin dörtte üçünün bu girişimi destekleme olasılığının yüksek olduğunu söylüyorlar.

Puntland lideri ve federal hükümetin Kadın Bakanı bu reformun başını çekiyorlar ve topluluğumuzdan onlara gidecek umut ve yüreklendirme dolu bir mesaj, konunun Parlamentonun gündemine sokulması ve kabul edilmesine uğraşılması yönünde büyük bir motivasyon yaratacaktır. Somali’de kadın sünnetinin ortadan kalkması için bıkıp usanmadan çalışan Unicef hemen destek vermemiz için çağrı yapıyor. Dilekçeyi imzala ve olabildiğince yaygınlaştır:

https://secure.avaaz.org/tr/fgm_somalia_ban_loc/?bDZmohb&v=73990&cl=9661286491

Topluluğumuz kadınları ve kız çocuklarını boyunduruk altına alan ve onları taciz eden uygulamaların sona ermesi için çalışıyor. Bu gelenekleri sonlandırmak için yürütülen mücadele, çağımızın, kızkardeşlerimiz ve kızlarımızın hayatlarında, erkek kardeşlerimiz ve oğlan çocuklarımızla eşit fırsatlara sahip olduğu bir dünya yaratmak için sürdürülen en önemli kavgaları arasında. Somali dünyada kadın sünnetinin en yaygın görüldüğü ülke; burada yasadışı ilan edilmesi dünyanın geri kalanı için yol gösterici bir umut ışığı olabilir. Onların yanında olalım ve bu vahşetin sona erdirilmesinde Somali’nin dünyaya önderlik etmesine yardımcı olalım.

Umut ile,
Lisa, Fatima, Mike, Ricken, Alice, Ari ve tüm Avaaz ekibi

DAHA FAZLA BİLGİ

Kadınlarda genital mutilasyonla ilgili yeni istatistiksel rapor bu zararlı uygulamanın küresel bir sorun olduğuna işaret ediyor (UNICEF)
http://unicef.org.tr/basinmerkezidetay.aspx?id=22620

Avrupa kadınları sünnetten koruyamıyor (Deutsche Welle)
http://www.dw.com/tr/avrupa-kadınları-sünnetten-koruyamıyor/a-19030659

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Avito321123Dymn
30 Ekim 2017 - 03:00

Пополение баланса Авито (Avito) за 50% | Телеграмм @a1garant

Приветствую вас, дорогие друзья!

Будем рады предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам нужны конкретные балансы – пишите, будем решать. Потратить можно на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

Аккаунты не Брут. Живут долго.

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: 50% от баланса на аккаунте.
Если требуется залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных клиентов гибкая система бонусов и скидок!

Гарантия:

И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как – Постоплата!!! Вперед денег не просим…

Рады сотрудничеству!

Заливы на балансы Авито
________

кошелек из ската на авито
авито как восстановить заблокированный аккаунт
авито как зарегистрировать несколько аккаунтов
авито как перевести деньги с карты на карту
аккаунты авито купить антибан

AvitoRu3Dymn
31 Ekim 2017 - 01:51

Пополение баланса Авито (Avito) за 50% | Телеграмм @a1garant

Мое почтение, дорогие друзья!

Готовы предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, совершенно новые). Если Вам надо определенные балансы – пишите, будем решать. Потратить можно на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

Аккаунты не Брут. Живут долго.

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: 50% от баланса на аккаунте.
Если необходим залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных клиентов гибкая система бонусов и скидок!

Гарантия:

И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как – Постоплата!!! Вперед денег не просим…

Рады сотрудничеству!

Заливы на балансы Авито
________

как мошенники могут снять деньги с банковской карты через авито
не могу залить фото в авито
авито пермь деньги в долг
купить аккаунт в world of tanks авито
что делать если в авито мой номер подтвержден в другом аккаунте

TemaFabrika