Dolar : Alış : 5.8410 / Satış : 5.8515
Euro : Alış : 6.5465 / Satış : 6.5583
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa30°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 43374 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İtfaiyeden "baca temizliği" uyarısı

08 Aralık 2015
Ana Sayfa » Yerel Haberler » İtfaiyeden "baca temizliği" uyarısı
İtfaiyeden "baca temizliği" uyarısı

BURSA (AA) – Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, “lodos kenti” Bursa'da kış mevsimi öncesi muhtemel doğalgaz zehirlenmelerinin önüne geçmek amacıyla vatandaşları baca temizliklerini ihmal etmemeleri konusunda uyardı.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Doğan halkın yüzde 90'ının doğalgaz kullandığı Bursa'da baca temizliğinin her yıl en az bir kez yapılması gerektiğini hatırlattı.

Katı ve sıvı yakıt kullanılan haneler için bu kontrolün yılda en az iki kez olmasının önemini vurgulayan Doğan, şöyle devam etti:

“Ülkemizde her yıl bina yangınlarının yüzde 20'si temizlenmeyen bacalardan ileri gelmektedir. Bu yıl 337 baca yangını meydana gelmiştir. Ayrıca karbonmonoksit gazı zehirlenme vakaları yaşanmıştır hatta hayatlarını kaybeden insanlarımız olmuştur. Bu olayların yaşanmaması için kış mevsimine gireceğimiz bugünlerde evlerinin bacalarını temizlettirmeyen vatandaşlarımız duyarlı davranıp bacalarını muhakkak temizlettirsin.”

Doğan, 2007 yılında yürürlüğe giren bir yönetmelikte, bacaların temizliğinden bina sahibi ve yöneticisinin sorumlu olduğunun belirtildiğini anımsattı.

Bu bilinçle, sorumlu olan vatandaşların, yaşadıkları binaların bacalarını düzenli temizletecekleri inancında olduklarını ifade eden Doğan, şunları kaydetti:

“Baca temizliği için Büyükşehir Belediyesinden ya da baca temizliği yapan firmalardan destek alınabilir. Genellikle ihmal edilen bu durumun önüne geçmek için her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Ekiplerimiz iki iş günü içinde baca temizliğini gerçekleştirmektedir. Bir dairenin baca temizliği ortalama 30 liraya mal olmaktadır. Çok ucuz bir maliyetle bu yükümlülüğü yerine getiriyoruz. Müstakil binalar için ise 35 lira gibi düşük bir fiyat politikamız var. Vatandaşlarımız, valilikten fakir olduklarına dair yazı getirirlerse bu işlemi ücretsiz olarak gerçekleştiriyoruz.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika