Dolar : Alış : 6.5465 / Satış : 6.5583
Euro : Alış : 7.4687 / Satış : 7.4822
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa34°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 42890 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Edirne'de kadına şiddete karşı "Turuncu sergi" açıldı

08 Aralık 2015
Ana Sayfa » Yerel Haberler » Edirne'de kadına şiddete karşı "Turuncu sergi" açıldı
Edirne'de kadına şiddete karşı "Turuncu sergi" açıldı

EDİRNE (AA) – Edirne'de kendisi de çeşitli mağduriyetler yaşayan emekli öğretmen Serpil Öztürk, kadına karşı şiddetle mücadelede sembol seçilen turuncu renkte yaptığı eserlerle sergi açtı. 

Devecihan Kültür Merkezi'ndeki serginin açılışında konuşan Edirne Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Bilgin Özbaş, kadına yönelik şiddetin ve küçük yaştaki evliliklerin önlenmesi ile eğitimden mahrum kalan kızların eğitime kazandırılması için toplumsal duyarlılığın artırılması gerektiğini söyledi. 

Özbaş, kadına karşı sözel, psikolojik, fiziksel ya da cinsel şiddetin önüne geçmek amacıyla Birleşmiş Milletler'in turuncu kampanya başlattığını anımsatarak, “Türkiye'de, TBMM, Ankara Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, İzmir saat kulesi, İstanbul Kız Kulesi ve Boğaz Köprüsü'nün turuncu aydınlatmalarıyla bu kampanyalara destek verilmişti, Edirne'den de bu kampanyaya benim de öğretmenim olan Serpil öğretmenin turuncu temalı sergisiyle katılıyoruz” diye konuştu. 

Öztürk ise kendisine de ayrıldığı eşinin ailesince mağduriyetler yaşatıldığını savundu. 

Dünyada kadına yönelik şiddetin korkutucu boyutta olduğunu ifade eden Öztürk, “Ben de bir yıldır eşimin ailesi tarafından ciddi mağduriyetler yaşadım. Hakim kararıyla polis eşliğinde kendi evimden aldığım ürünlerimle sergimi açabildim. Ancak verilmeyip evde kalan birçok ürünüm var. Onları sergileyemediğim için engel olanlar adına sizden özür diliyorum. Bu sıkıntılı süreçte benim yanımda olan özelikle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne, eski öğrencim Özbaş'a ve bana destek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

Daha sonra Özbaş, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Hacıoğlu, AK Parti Edirne Kadın Kolları Başkanı Nursel Arseven ve Öztürk, serginin turuncu kurdelesini kesti. 

Turuncu kurdelelerle süslü ve turuncu renklerin kullanıldığı seramik, cam işleme, resim ve el işi ürünlerden oluşan sergi, hafta sonuna kadar açık kalacak. 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika