Demirkapı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde hazırlıklar tamamlandı

BURSA (AA) – Osmangazi Belediyesi, Demirkapı Mahallesi’nde hayata geçireceği Demirkapı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde hazırlıkların tamamlandığını bildirdi.

Osmangazi Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığında bulunan projenin Bakanlık tarafından incelendiği belirtildi. Açıklamada, Demirkapı Kentsel Dönüşüm Projesi içinde bulunan 11 tescilli yapının rölövelerinin hazırlanarak restorasyon çalışması için Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kuruluna teslim edildiği ifade edildi.

Verilen bilgiye göre, Uludağ eteklerinde toplam 68 bin 929 metrekarelik alanda gerçekleştirilecek olan proje kapsamında bölgenin coğrafi ve kültürel yapısına uygun olarak hazırlanan 102 blok yer alacak. Demirkapı’ya, 234 adet 2+1, 28 adet ise 3+1 olmak üzere mimarisiyle göze çarpan toplam 262 konut yapılacak. Konutların yanı sıra projede 8 ticari alan olacak. Yeşil alanlarıyla ön plana çıkacak proje kapsamında kapalı ve açık otoparklar yapılacak.

Proje hakkında bilgi veren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, kentsel dönüşüm konusunda yıllardır planlı bir çalışma yürüttüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Edindiğimiz bilgi birikimi ve tecrübe ile önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Demirkapı Kentsel Dönüşüm Projemiz de yeni dönem için hazırladığımız ve Türkiye’ye örnek olacak projelerden bir tanesi. Son şeklini verdiğimiz projemiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından inceleniyor. Kent estetiği ve mimari kültürüne uygun bir proje hazırladık. Bölgenin coğrafi yapısı çeşitlilik arz etse de, inşa edilecek konutlar, dağ yamaçları dediğimiz bölgenin sosyal ve kültürel yapısına, coğrafi şartlarına uygun olacak. Demirkapı Projesi Uludağ’ın ihtişamını ortaya çıkartacak güzel bir çalışma olacak.”