Dolar : Alış : 6.5465 / Satış : 6.5583
Euro : Alış : 7.4687 / Satış : 7.4822
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa34°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 42890 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bursa'da afete hazırlık toplantısı

08 Aralık 2015
Ana Sayfa » Yerel Haberler » Bursa'da afete hazırlık toplantısı
Bursa'da afete hazırlık toplantısı

BURSA (AA) – Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa'nın deprem kuşağında olduğunu, her an afet için hazır olunması gerektiğini söyledi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Karaloğlu İznik, Orhangazi, Mudanya, İnegöl, Karacabey, Mustafakemalpaşa ve Gemlik ilçelerini kapsayan Afet ve Acil Durum Planı Toplantısı'na katıldı.

 AFAD İl Müdürü İbrahim Tarı'nın yanı sıra ilçe kaymakamları ve belediye başkanlarının da hazır bulunduğu toplantıda, olası afet ve acil durumlarda izlenecek yol ve halkın tüm ihtiyaçlarına cevap vermeye yönelik planlar gözden geçirildi.

Toplantıda konuşan Karaloğlu, Bursa'nın riskli bölgede olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bizim Türkiye olarak afete hazırlık konusunda problemimiz var. Afetten sonra krizi yönetmede sorunumuz yok, krizi yönetiyoruz. Devletin gücü var, operasyon gücümüz var. Krizi yönetirken bir sıkıntı yaşamıyoruz ama bu afete hazırlık kısmında biraz kültürümüzden gelen sorunlarımız var. Biraz 'bize bir şey olmaz, kaderimizde varsa çekeriz' anlayışı ile yaklaştığımız için afete hazırlıkta Türkiye olarak iyi değiliz. Bu yaptığımız çalışmalar çok önemli. Depremi yaşamış bir vali olarak bunları söylüyorum. Van'da deprem oldu, 20 dakika sonra koordinasyon merkezindeydim. Müdür beye 'Dosyaları, çadır kent alanlarını getir' dediğimde tek bir yer boş değildi. Alanların tamamı dolmuştu. Niye? 20 sene önce belirlenmiş şehir büyümüş, oralar dolmuştu. Haftalarca, günlerce ekip kurup çadır kenti nereye kuracağız, konteynerleri nereye koyacağız, kalıcı konutları nereye yapacağız diye yer aradık. Bu çalışmalar çok önemli. Bunların hazırlığını iyi yaparsanız afetten sonraki süreci yönetmeniz çok kolay olur.”

Afet yaşanmadan toplanma alanlarının belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Karaloğlu, toplanma alanlarının, altyapı hizmetlerinin de tamamlanıp afete hazır hale getirilmesi gerektiğine değindi.

Marmara Bölgesi'nin riskli coğrafyada bulunduğunu belirten Karaloğlu, “Türkiye'nin böyle bir gerçeği var. Türkiye'de nüfusun yüzde 85'i birinci ve ikinci derece deprem riski olan bölgelerde yaşıyor. Marmara Bölgesi, Bursa ve bütün ilçelerimiz de bu riski taşıyor. Bazı ilçelerimiz daha yakından taşıyor; Gemlik, Orhangazi, İznik gibi. Yani her an deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika