Peygamberimizin Sevdiği Tatlı Sahine Nasıl Yapılır?

Hz. Muhammed (s.a.s) dönemi İslam mutfağında yer alan ve bugün dahi ismi çok az bilinen “sahine” iftar sofralarını süslüyor. Hoşgörü ve paylaşmanın sembolü; manevi ve uhrevi duyguların ön plana çıktığı Ramazan Ayında iftar ve sahur sofraları önemli bir yer taşıyor şüphesiz… Uzayan günler, artan sıcaklıklar, on yedi saat süren oruç, sabırsızlıkla beklenen ve hafızalarda yer eden, sevdiklerimizle birlikte geçirdiğimiz iftar saatleri… Ramazan ayı ile birlikte sofralara bereket geldi. Ülkemizin dört bir köşesinden en özel yöresel lezzetler sofralara taşındı. İftariyeliklerden, soğuk başlangıçlara, ara sıcaklardan, ana yemeklere, tatlılara, soğuk içeceklere kadar onlarca…

Devamını Oku

Kepekli Kurabiye Tarifi

2 hafta önce Tamek evime bir sepet dolusu meyve suyu gönderdi. Sepetin geleceğini önceden biliyordum ama içerisindekilerin benim en sevdiğim tatlardan oluştuğunu görünce daha bir sevindim. Yepyeni web sitelerini anlatan bir de mektup vardı sepetin içinde. Siteyi ziyaret ettiğimde gerçekten çok beğendim.

Devamını Oku

Patates Plaki Tarifi

Yediklerime dikkat ediyorum diye damak tadımdan vazgeçecek değilim tabikii 🙂 Patates pilaki tek başına da (denedim biliyorum) bir öğünlük güzel bir yemek ama yardımcı yemek olarak daha başarılı.

Belki bazılarınız bilir eski bir tarif vardır kayseri makarnası diye (Rahmetli anneannem çok güzel yapardı). İşte o tarifte makarna sarımsaklı yoğurt ve aynı pilaki gibi hazırlanan patatesle karıştırıp servis edilir. Öyle doyurucu ve lezzetli olur ki 2-3 tabak yemek istersiniz. Pişirdiğiniz pilakiden artanları 1 gün sonra bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Devamını Oku

Kremalı Yufka Çanakları

Akşam yemeklerinden sonra yada 5 çayında keyifle yenilebilecek oldukça pratik ve hafif bir tatlı tarifi, bu kolay yufka çanaklarını sadece tatlı içlerle değil; patlıcan ve patates gibi tuzlu içlerin sunumundada kullanabilirsiniz. Dışı çıtır çıtır içi yumuşacık, kişi sayısına göre yufka ve iç malzemeyi dilediğinizce arttırabilirsiniz. Herkese afiyet olsun…

Devamını Oku