Dolar : Alış : 6.0656 / Satış : 6.0766
Euro : Alış : 6.7864 / Satış : 6.7986
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa25°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 43373 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

-Bir Tarih Daha Yıldırım’da Canlanıyor

05 Kasım 2018
Ana Sayfa » Bursa Bölge » -Bir Tarih Daha Yıldırım’da Canlanıyor
-Bir Tarih Daha Yıldırım’da Canlanıyor

-ŞEHİR MERKEZİ YENİLEME ÇALIŞMALARIYLA İLÇENİN TARİHİ İZLERİNİ AYAĞA KALDIRAN YILDIRIM BELEDİYESİ, SELİMZADE CEZERİ KASIM PAŞA KÜLTÜR MERKEZİ’NİN RESTORASYON ÇALIŞMALARINDA SONA YAKLAŞTI.

-YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL HAKKI EDEBALİ: “SİVİL TARİHİ YAPILARIMIZ BU YENİLEME ÇALIŞMALARIYLA YENİDEN TARİH VE YEŞİLİN BULUŞMA NOKTASI HALİNE GELEREK ŞEHRİMİZİN YÜKSELEN DEĞERİ OLACAK.”

-BAŞKAN EDEBALİ: “YAPTIĞIMIZ TÜM FİZİKİ, SOSYAL VE KÜLTÜREL ÇALIŞMALARIMIZLA ECDADIMIZIN MİRASINA SAHİP ÇIKIYORUZ.”

BURSA- Yıldırım Belediyesi, ilçedeki tarihi sivil mimari örnekleri restore ederek gelecek nesillere aktarmaya devam ediyor.

Tarihi miraslarına sahip çıkaran Yıldırım Belediyesi, geçmişin izlerini taşıyan yapıları aslına uygun olarak yenileyerek geleceğe taşıyor. Yıldırım Belediyesi, Anıtlar Kurulu tarafından onaylanan projelerle Selimzade Mahallesi’nde bulunan Cezeri Kasım Paşa Kültür Merkezi’nin restorasyon çalışmalarında sona yaklaştı. Toplamda 330 metrekarelik bir alana sahip olan 2 katlı bina, restorasyon çalışmalarının ardından kültür merkezi olarak hizmet verecek. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Yıldırım’ın tarihi ve kültürel izlerini geleceğe taşımayı amaçladıklarını belirterek, “Sivil tarihi yapılarımız bu yenileme çalışmalarıyla yeniden tarih ve yeşilin buluşma noktası haline gelerek şehrimizin yükselen değeri olacak. Kadim medeniyetimizden bizlere miras kalan değerlere sahip çıkarak gelecek nesillere aktarmayı görev ve sorumluluklarımız arasında görüyoruz” diye konuştu.

‘ECDAD MİRASINA SAHİP ÇIKIYORUZ’

İlçedeki tarihi mirasın önemine de değinen Başkan Edebali, “Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna tanıklık eden Yıldırım’da askeri mimarinin ilk yansıması Balabanbey Kalesi, sosyal mimarinin en önemli eserlerinden Yıldırım Külliyesi, Osmanlı’nın ilk tıp fakültesi olan Darüşşifa’nın yanı sıra manevi hazinemiz Emirsultan Camii gibi önemli yapılara ev sahipliği yapıyoruz. Dünya mirasları olan Cumalıkızık, Yeşil Külliyesi ve Yıldırım Külliyesi şehrimizin zenginliğidir. Yaptığımız tüm fiziki, sosyal ve kültürel çalışmalarımızla ecdadımızın mirasına sahip çıkıyoruz” şeklinde konuştu.

‘YILDIRIM HAK ETTİĞİ KONUMA GELECEK’

Modern ve güvenli yapılarla ilçe sakinlerinin yaşam standartlarını yükseltirken, tarihin izlerini yansıtan sivil mimari örneklerini de yeniden ayağa kaldırdıklarını dile getiren Başkan Edebali, “Modern şehircilik esaslarıyla ilçemizdeki yaşam standartlarını yükseltirken, kadim medeniyetimizin izlerini taşıyan sivil mimari yapılarımızın da yenilemelerini gerçekleştiriyoruz. Ayrıca tarihi kent merkezi yenileme projemizle de Karaağaç, Kurtoğlu, Yeşil, Meydancık, Hocataşkın ve Emirsultan mahallemizde toplam 43,58 hektarlık alan hak ettiği konuma gelecek. Fiziki dönüşümün yanında mekânsal ve sosyal değişimi birlikte yürüterek gerçekleşecek dönüşüm sayesinde tarih şehri Yıldırım, Türkiye’nin sayılı merkezlerinden biri konumuna gelecek” ifadelerini kullandı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

TemaFabrika