Dolar : Alış : 4.8000 / Satış : 4.8086
Euro : Alış : 5.5924 / Satış : 5.6025
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 42890 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

"Bir öksüz minare daha mescidiyle buluştu"

06 Aralık 2015
Ana Sayfa » Kültür Sanat » "Bir öksüz minare daha mescidiyle buluştu"
"Bir öksüz minare daha mescidiyle buluştu"

EDİRNE (AA) – Günümüze sadece minaresi ulaşan Hasan Sezai Dergahı, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce aslına uygun yeniden inşa edildi.

Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gülşeniye Tarikatı büyüklerinden Hasan Sezai Gülşeni'nin de kabrinin bulunduğu Hasan Sezai Dergahı'nın ihyası sürecinin restorasyon anlamında 2013 yılından bu yana devam ettiğini söyledi.

Bahçesinde minare ve türbe dışında başka hiçbir yapının olmadığı alanda ihya çalışmalarına başladıklarını anlatan Güneren, dergah içerisindeki mescidin minaresinden başka neredeyse hiçbir bölümünün günümüze ulaşamadığını kaydetti.

Güneren, mescidin bulunduğu alanda eserle ilgili ilk olarak kazı çalışması yaptıklarını belirterek, Edirne Müze Müdürlüğü denetiminde gerçekleştirilen kazı sonucunda caminin temelleri ve plan şemasının ortaya çıkarıldığını söyledi.

Kazı çalışması sonucu elde edilen bulgularla tarihi belge ve fotoğraflardan faydalanarak restorasyon ve rekonstrüksiyon projelerini hazırladıklarını anlatan Güneren, projelerin Edirne Koruma Kurulu tarafından onaylanmasından sonra restorasyon ihalesini gerçekleştirdiklerini aktardı.

İhale sonucunda 2013'te başlanan şantiye çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu ifade eden Osman Güneren, “Önemli bir vakıf kültür varlığını daha gelecek nesillere ulaştırabilmenin gururunu yaşıyoruz” dedi. 

Dergahın, Edirne'nin yüzünü ağartacak önemli bir vakıf eseri olacağını vurgulayan Güneren, “Hasan Sezai Dergahı'nın, yakın bir süreçte Edirne’ye gelenlerin uğramadan dönmeyeceği bir yer haline geleceğine inanıyoruz. Bir öksüz minare daha mescidiyle buluştu” dedi.

Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Güneren, dergahın cuma günü açılacağını bildirdi. 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , ,
TemaFabrika