Beyin ölümü gerçekleşen hasta 3 kişiye hayat verecek

BURSA (AA) – Bursa’da, trafik kazasında ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 62 yaşındaki kişinin karaciğer ve iki böbreği, 3 kişiye nakledilecek.

Bursa Devlet Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü uzman Dr. Ali Önder Devay, yaptığı açıklamada, Yusuf Yılmaz’ın 17 Temmuz’da merkez Osmangazi ilçesine bağlı Hürriyet Mahallesi’nde geçirdiği trafik kazası sonucu önce özel bir hastaneye kaldırıldığını daha sonra da kendi hastanelerine getirildiğini söyledi.

Yılmaz’ın müdahaleye rağmen kurtarılamadığını belirten Devay, “Maalesef beyin ölümü gerçekleşti. Yakınları tarafından Yılmaz’ın karaciğeri ve böbrekleri bağışlandı. Yılmaz’a Allah’tan rahmet diliyorum. Acılarına rağmen yakınlarının organlarını bağışlayarak 3 kişiye yeniden hayat veren merhumun ailesine teşekkür ediyoruz. Böyle bir acıdan sonra ölen kişinin organlarının bağışlanması çok ulvi bir davranış.” diye konuştu.

Devay, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi genel cerrahi uzmanı Ziya Dündar ve ekibi tarafından gerçekleştiren ameliyattan sonra alınan karaciğer ile iki böbreğin organ bekleyen hastalara nakledileceğini bildirdi.