Dolar : Alış : 5.8598 / Satış : 5.8703
Euro : Alış : 6.5706 / Satış : 6.5824
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa24°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 43336 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bebekler Diş Çıkarırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

07 Şubat 2019
Ana Sayfa » Sağlık » Bebekler Diş Çıkarırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bebekler Diş Çıkarırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin diş çıkarma döneminde alınması gereken önlemleri sıralayan Diş Hekimi Dr. Dt. Fahri Kavrut, “Bebeklerin en önemli geçiş evrelerinden olan diş çıkarma süreçleri ebeveynler için birçok alınması gereken önlemi de peşinde getiriyor” dedi
Diş Hekimi Dr. Dt. Fahri Kavrut, bebeklerin diş çıkarma döneminde alınması gereken önlemleri sıraladı.

Bebeklerin en önemli geçiş evrelerinden olan diş çıkarma süreçleri ebeveynler için birçok alınması gereken önlemi de peşinde getiriyor.

Bu dönemde bebeklerin emzirerek uyutulmaması gerektiğini, ıslak bir bezle dişlerin temizlendikten sonra uyutulmasının daha doğru olduğunu vurgulayan Dr. Dt. Kavrut, ebeveynlere çeşitli uyarılarda bulundu.

BEBEĞE BALLI SÜT VERDİKTEN SONRA BUNA DİKKAT!

Çocuklar için üretilen diş macunlarının önemine de değinen Kavrut, önerilerini şu şekilde sıraladı: “Bebek şekerli, ballı süt karışımı ile dolu bir biberonla kesinlikle uyutulmamalı. Çocuklar için oldukça yararlı olan meyve suları biberona doldurularak sürekli verildiğinde diş çürüklerine yol açabiliyor.

Çocuk 1 yaşına geldiğinde, emzirme ve biberon kullanımını terk etmek gerekir. Onu, sıvı gıdaları bardakla içmeye alıştırmamız gerekiyor. Çocuğunuzun dişlerini sadece diş fırçasıyla temizleyin. Süt dişlerinin tümü sürene kadar (2,5-3 yaş) ağız bakımında ona yardımcı olmak gerek.

0-3 yaş arasında macun kullanmamak daha uygundur. 3 yaşından itibaren çocukların tükürme refleksleri gelişmeye başlar. Bu dönemde çocuk diş macunlarına geçebiliriz. Çocuk diş macunlarının erişkin diş macunlarından farklı ise çok daha az miktarda fluor içermeleridir” şeklinde konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika