8. Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi sona erdi

BURSA (AA) – Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) öncülüğünde, tekstil ve konfeksiyon sektöründe düzenlenen “8. Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi” sona erdi.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ortaklığında organize edilen ve 20 ülkeden kurumlar ile üniversite temsilcilerinin katıldığı zirvede, nano teknolojiden biyoteknolojiye, akıllı uygulamalardan kompozit ve teknik tekstillere kadar sektörün geleceğine yönelik gelişmeler paylaşıldı.

Zirve kapsamında ilk kez gerçekleştirilen “Ar-Ge Proje Pazarı Lif ve Polimer Araştırmaları” sempozyumunda uzmanlar tarafından sektörün geleceği ve fırsatları anlatıldı.

Toplam ödül miktarı 100 bin lirayı bulan yarışmalarda ise, 5 kategoride birincilere 10 bin, ikincilere 6 bin, üçüncülere de 4 bin lira ödül verildi.

Birincilik ödüllerini, “Poliakrilonitril (Pan) ile Lignin Kopolimerizasyonu ve Karbon Fiber Üretimi”, “İç Hava Kalitesini İyileştiren Perde Tasarımı”, “Bazalt Elyafı ile Desteklenmiş Aerojel/Atık PVC Kullanarak Isı ve Ses İzolasyon Panelleri Üretilmesi”, “Bina Kolonlarının Güçlendirilmesini Sağlayan Birleşik Braiding-Filament Sarım Cihazı Tasarımı” ve “Biyomedikal Uygulamalar İçin Mikro ve Nano Bileşenli Hibrit İplik Üretimi” projelerinin sahipleri kazandı.

Dereceye girenlere ödülleri, UTİB Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Ersan Özsoy, UTİB Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Üyesi Pınar Taşdelen Engin ve Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay tarafından verildi.

UTİB Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Ersan Özsoy, yaptığı açıklamada, tekstilin Türkiye için son derece önemli bir sektör olduğunu belirtti.

Türkiye’nin, ihracatta kilogram başına gelirini katlayan ve 9 dolar katma değer sağlayan tekstil ve hazır giyimde daha ileri gitmeyi hedeflediklerini dile getiren Özsoy, “Tekstil sektöründe dünyadaki etkinliğimizi artırabilmek için çalışıyoruz. Bu kapsamda, gerçekleştirilen zirve, bu yönde yol gösteriyor.” dedi.

İlgili Yazılar