Dolar : Alış : 3.4862 / Satış : 3.4925
Euro : Alış : 4.1763 / Satış : 4.1838
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 42267 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

"Üç taş" 2 bin 300 yıl önce de oynanıyormuş

07 Aralık 2015
Ana Sayfa » Yerel Haberler » "Üç taş" 2 bin 300 yıl önce de oynanıyormuş
"Üç taş" 2 bin 300 yıl önce de oynanıyormuş

ÇANAKKALE (AA) – MEHMET BAYER – Çanakkale'nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Kenti'nde bu yıl yapılan kazılarda, 2 bin 300 yıl önce şehre girmek için bekleyen kişilerin zamanlarını değerlendirmek amacıyla “üç taş” oyunu oynadığı belirlendi.

Antik kentteki kazıların başkanlığını yürüten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazıların başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere Çanakkale Valiliği, GESTAŞ AŞ, Türk Tarih Kurumu ve Ayvacık Belediyesi Başkanlığınca desteklendiğini söyledi.

Kazıların bu yıl çok farklı alanlarda sürdürüldüğünü, bunlardan en önemlisinin, kentin batısında yer alan ve her iki tarafı da kuleli kapı olduğunu aktaran Arslan, “Kapının bulunduğu bölgede kazılar sürdürüldü. Kazılar sonrasında her iki kulenin önündeki meydanın düzgün kesilmiş taş bloklarla döşendiğini gördük. Yine kulelerin yanında gelen kişilerin beklemesi için yapılmış bankların varlığını belirledik” dedi.

Arslan, sosyal yaşamın oldukça hareketli olduğu bölgeye, ziyaret ve ticaret yapmak amacıyla gelerek şehre girmek için bekleyenlerin zamanlarını değerlendirmede oyunlara ihtiyaç duyduğuna işaret ederek, “Yürüyüş yolundaki taşlara yel değirmeni şeklinde üç taş oyunu oynanması için şekiller kazınmış. Bu da en azından 2 bin 300 yıl önce buraya gelen kişilerin boş zamanlarını değerlendirmek için bu tür oyunları oynadıklarını gösteriyor. Benzer oyunların oynandığını Roma dünyasında görüyoruz” diye konuştu.

Kentin ana kapılarının iki kanatlı ahşaptan yapıldığını anlatan Arslan, “Genel bir uygulama olarak hava karardığında kapılar kapatılır ve gelen kişiler, şehre girmek için ertesi gün güneşin doğmasını beklemek durumundaydı. Böyle bir genel kural var. Kapılar kapatıldıktan sonra arkalarına konulan büyük ahşap blokların izlerini hala gözlemleyebiliyoruz” ifadesini kullandı. 

– “Üç taş” oyunu

İki kişiyle oynanan oyunda her oyuncunun üçer taşı bulunur. Oyuna başlarken oyunculardan biri, taşını kesişim noktasına koyar ve sıra diğer oyuncuya geçer. 

Oyundaki amaç, her oyuncunun kendi taşlarını, kesişme noktalarına yerleştirerek yatay, dikey ya da çapraz yönde sıra oluşturmaktır. Elindeki üç taşla üçlü bir sıra oluşturan oyuncu, oyunu kazanır.

–  Assos Antik Kenti

Antik çağların önemli liman kentlerinden Assos, Aristoteles'in ilk felsefe okulunu kurduğu bir yerleşim birimi olarak tarihe geçti.

Sur duvarlarıyla korunan, yuvarlak ve kare kulelerle desteklenen antik kentte kazı çalışmaları 1980'de Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu tarafından başlatıldı.

Tiyatro, agora, meclis binası, liman, nekropol ve gymnasiondan oluşan antik kentte kazılar, Serdaroğlu'nun vefatının ardından ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Arslan ve ekibi tarafından yürütülüyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika