Dolar : Alış : 3.4862 / Satış : 3.4925
Euro : Alış : 4.1763 / Satış : 4.1838
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 42267 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İzmit'te gençlere tasarım merkezi

06 Aralık 2015
Ana Sayfa » Teknoloji » İzmit'te gençlere tasarım merkezi
İzmit'te gençlere tasarım merkezi

KOCAELİ (AA) – KADİR YILDIZ – İzmit Belediyesince açılan 3D Yazıcı ve Tasarım Merkezi'nde, gençlerin hayallerini ve yaratıcı fikirlerini gerçeğe dönüştürerek farklı sektörlerde “icatlar” yapabilmeleri amaçlanıyor.

Ücretsiz hizmet veren merkezde, 3D yazıcıların fonksiyonları öğretilen gençler, tasarım yapıp çıktısını alabiliyor. Merkezde, “yeni dünyanın sanayi devrimi” olarak adlandırılan sistemlere entegre olması sağlanan yetenekli gençlerin, Türk bilim dünyası ve sanayisine ürünler kazandırması bekleniyor.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yüzyılın kendine has sanayi, kültürel ve sanatsal sıçrama alanlarının bulunduğunu belirterek, bu yüzyılın da en önemli sanayi devriminin 3D yazıcı sistemlerinde olacağını kaydetti. 

Tasarımı yapılan ürünlerin somut hale getirildiği yazıcı sistemlerinin inovasyon için önemine işaret eden Doğan, dünyada tasarımı yapılan birçok ürünün 3 boyutlu yazıcıda üretilmeye çalışıldığını dile getirdi.

Belediye olarak 3D Yazıcı ve Tasarım Merkezi'ni kurarak Türkiye'de bir ilki hayata geçirdiklerini vurgulayan Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Merkezin kuruluş felsefesi, 3D yazıcı alanında Türkiye'yi dünyada söz sahibi yapmaktır. Bunun için okullardaki çocuklarımızın zihnine bu merkezi yerleştiriyoruz. Buraya geliyorlar, eğitim alıyorlar, tasarım yapıyorlar, çıktı alıyorlar. Bana göre bu sistem yerel belediyeler bünyesinde başlamalı ama milli eğitime de bu konuda destek verilmeli. İzmit pilot olsun, biz İzmit'teki bütün okullara 3D yazıcı sınıfları açalım. Bütün her şeyi karşılamaya hazırız. Bunun Türkiye'ye yaygınlaştırılmasını sağlayalım. Ülkemizin yer altı kaynakları kısıtlı. Bizim cevherimiz, genç neslimiz.”

– “Türkiye'nin 2023 hedeflerine hazırlanıyor”

Doğan, Türkiye'nin 2023 hedeflerine güçlü şekilde hazırlandığını, ihracatta katma değeri yüksek ürünlerin oranının yükseltilmesi için çalışıldığını hatırlattı.

Merkezin bu anlamda Türkiye'ye katkı sağlayacağını belirten Doğan, “Katma değerin yükseltilmesine Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız büyük önem veriyor. Büyük destekler sağlıyorlar. Yerelde de bizler o hedefe destek vermeliyiz. Yaptığımız da odur. 2023 hedeflerine yürüyüşe yerelden destek verme çabasındayız. Elimizde değerli beyinlerimiz var, bunları kullanmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Doğan, gelişmiş ülkelerin 3D yazıcı sistemleri konusunda çalışmalar yürüttüğünü aktararak, şunları söyledi:

“Küçük görünen ancak önemli parçalar yapılıyor. Bunlar vücuttaki bir takım dokular olabilir, eklemler olabilir. Şu anda en popüler olan da kemik yapılarıyla ilgili çalışmalar. Sağlık alanında bazı 3D yazıcı sistemleri daha iyi kullanılıyor ama bu işe kafa yorulursa 3D yazıcı sistemleri gelişecek. Bana göre gelecek zamanda ev hanımları evde tabak kırıldığında bunun tasarımını yapacak, çıktısını alacak ve kullanacak. Bunların gelecek de olacağını düşünüyorum.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika