Dolar : Alış : 3.7994 / Satış : 3.8062
Euro : Alış : 4.6666 / Satış : 4.6750
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa13°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 42589 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İstanbul'un hediyesi laleler, Belgrad'ı süsleyecek

08 Aralık 2015
Ana Sayfa » Yerel Haberler » İstanbul'un hediyesi laleler, Belgrad'ı süsleyecek
İstanbul'un hediyesi laleler, Belgrad'ı süsleyecek

BELGRAD (AA) – Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hediye edilen laleler süsleyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesince Belgrad Belediyesine hediye edilen 30 bin adet lale soğanının bir bölümü, Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay'ın da katıldığı etkinlikte şehir merkezindeki Akademski Park'a ekildi.

Büyükelçi Bozay, burada yaptığı açıklamada, İstanbul ile Belgrad arasındaki bağların eskilere dayandığını belirterek yakın zamanda iki kent arasında kardeş belediye anlaşmasının imzalanması için de hazırlıkların sürdüğünü söyledi.

30 bin lale hediyesinin İstanbul'dan Belgrad'a sembolik bir jest olduğunu kaydeden Bozay, ilkbahar geldiğinde Belgrad'ın bu hediyelerle daha da güzelleşeceğini ifade etti.

Şehir Parkları Müdürü Slobodan Stanojevic de İstanbul'dan gönderilen lale soğanları için teşekkür ederek “Umarım bununla kalmayacağız. Lale soğanlarının ekileceği yerler konusunda uzlaştık. Belgrad'daki İslam kültür miraslarının yakınlarına ekilecek. Bunların arasında Belgrad'ın en güzel yeri olan Kalemegdan da var” diye konuştu.

Belgrad Belediye Meclisi Sekreteri Sonja Podunavac, İstanbul'daki Belgrad Ormanı'nın ve tarihi surlardaki Belgrad Kapısı'nın da iki şehir arasındaki ilişkilerin sembollerinden olduğunu belirtti.

Belgrad'daki tarihi Kalemegdan'da da İstanbul Kapısı olduğunu anımsatan Podunavac, tüm bunların iki şehrin dostluk, ortak kültür ve tarih ile birbirine bağlılığının göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , ,
TemaFabrika