Dolar : Alış : 3.6546 / Satış : 3.6612
Euro : Alış : 4.2989 / Satış : 4.3066
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 42336 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bebeklerde Gaz Sorunu İçin Öneriler

19 Mart 2016
Ana Sayfa » Bursa Haber Yazarları » Bebeklerde Gaz Sorunu İçin Öneriler
Bebeklerde Gaz Sorunu İçin Öneriler

Gaz Sürekli Olur Mu?

Gaz dediğimiz sıkıntı, bebeklerde daha çok oluşur. Hatta anne babalar, özellikle de tecrübesizse gazın oluşma sıklığına oldukça şaşırır. Oysa hayret edilecek bir şey yoktur, sindirim sistemi gelişmeye devam eden bebek, doğal olarak daha çok sıkıntı çeker ve gıdalara karşı daha şiddetli tepkiler verir. Gaz, kendisini karın şişliği, geğirti ve ağlama ile kendini gösterir. Gecenin bir yarısında ağlayarak uyanan bebek, büyük ihtimalle gaz ağrısı çekiyordur. Merak etmeyin, tedavisi o kadar da zor değildir. Ancak öncelikle bebeklerde niye bu kadar sık gaz oluştuğuna bakalım.

Neden Olur Peki?

Gaz, bebeklerde üç temel şekilde oluşur. Bunların ilki gereğinden fazla hava yutmaktır. İkincisi, alınan gıdaların yeterince parçalanamamasıdır. Üçüncüsü de besin çeşitleridir. Hava yutma, her bebek için normaldir. Henüz vücut fonksiyonları üzerinde tam kontrolleri olmayan bebekler, sık sık gaz yutar. Yiyeceklerin parçalanamaması da yine sindirim sisteminin tam gelişmemiş olmasından kaynaklanır. Her iki neden için de, anne babaların yapabileceği bir şey yoktur. Ancak üçüncü neden olan besin türleri bakımından, bir müdahale yapma şansınız vardır. Bebeğinize gaz oluşturmaya uygun tahıl ((fasulye, bezelye, mercimek) ve sebzeleri (lahana, brokoli, karnabahar) çok fazla yedirmeyerek, gaz oluşumuna müdahale edebilirsiniz.

Gaz Nasıl Çıkartılır?

Gaz oluşumunu önlemek için, bebeği dik konumda besleyin. Gazı çıkartmak için, bebeği geğirtmeye çalışın. Bunu başarmak için, bebeği omzunuza dik pozisyonda koyarak sırtını sıvazlayabilir veya yüzüstü yatırarak arkadan sırtına yavaşça vurabilirsiniz. Ayrıca yemeklerden sonra 5-10 dakikalığına sırt üstü yatırmayı unutmayın. Mümkün mertebe ilaç kullanmayın. Ancak anason ve dereotu içeren bitkisel çayları deneyebilirsiniz.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : ,
TemaFabrika