Dolar : Alış : 3.6546 / Satış : 3.6612
Euro : Alış : 4.2989 / Satış : 4.3066
HAVA DURUMU
hava durumu

Bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 42336 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ABD Suriye’de Kara Harekatı Başlatırsa..

13 Nisan 2016
Ana Sayfa » Bursa Haber Yazarları » ABD Suriye’de Kara Harekatı Başlatırsa..
ABD Suriye’de Kara Harekatı Başlatırsa..

ABD Suriye’de kara harekatı başlatırsa…

ABD Suriye için bu denli karışıklıklar yaşanıyor olmasına rağmen henüz bir atılımda bulunmuş değil. Suriye’de uzun yıllardan beri devam eden iç karışıklıkta gelinen nokta neredeyse bir enkaz niteliğinde. Suriye bu konuda dirayetsiz, oldukça kötü durumda ve insani göç giderek artıyor. Yetkililerin elinden hiçbir şey gelmediği gibi ülke topraklarında bir kıyam var. Genellikle bu tür karışıklıklar orta doğuda baş gösterdiğinde öncelikle Amerika birleşik devletleri devreye girmekteydi. Hatırlayacağımız üzere Saddam Hüseyin’in ikiz kulelere yaptığı terör saldırısından sonra Amerika Irak’a savaş açmıştı ve geri dönülemez, hala izlerini taşıyan bir insanlık dramı yaşanmıştı Irak’ta. O yıllarda ABD askerleri tarafından kimsenin hatırlamak istemeyeceği eziyetlere maruz kalan sivil halk, ve ülkenin adım adım yok oluşu hafızalardan silinecek gibi değil.

Bir senaryo niteliği taşıyor olmasına rağmen hala amerika’nın orta doğuda yapacağı bir suriye müdahalesi göz korkutucu hale geliyor. Şayet ABD Suriye’ye bir müdahalede bulunursa DAEŞ yeterince eziyet haline gelirken Suriye’li sivil halk bir de ABD baskısını kaldıramaz gibi görünüyor.

Ufukta, ABD ‘nin herhangi bir kara harekatı görünmese bile bu da senaryolar arasında. Lakin bu durumda içeride zaten var olan terör örgütlerinin daha da alevleneceği yadsınamaz bir gerçek. DAEŞ hem ülke içinde hem de türkiye ve Avrupa içerisinde eylemlerini sürdürüyor. Görünen o ki, bu sadece bir arap savaşı değil, dünyaya karşı açılmış bir savaştır. Olayların artması durumunda söylentilere göre ABD bir kara harekatına girecek ve bunun için Türkiye sınırlarını kullanmak isteyecek olma ihtimali de hayli yüksek. Bu durumda devreye başka ülkelerinde girmesi halinde zaten delik deşik durumda olan Suriye – Türkiye hattının daha da karışacağı öngörülmektedir.

Amerika’nın içeri girmesi ve Irak benzeri bir insanlık dramının yaşanması durumunda DAEŞ’în daha da hırslanacağı ve büyüyerek, daha güçlü bir terör örgütü olması da öngörülenler arasında. ABD’nin kara harekatını Suriye halkı da dahil, hiç kimsenin istemediği gerçeği, ABD’yi durduracak mı, önümüzdeki günlerde bizleri tam olarak neler bekliyor henüz kesin değil, ama şimdiden komşu ülkeler tedirgin olmuş durumda.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika